ABD 2035’e Kadar Dizel ve Benzinli Araçları Yasakladı.

Yorum · 29 Görüntüleme

Devrim Niteliğinde Bir Karar: ABD 2035’e Kadar Dizel ve Benzinli Araçları Yasakladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde devrim niteliğinde bir karar açıklandı.  California eyaletinde 2035’e kadar dizel ve benzinli araçların kullanımı yasaklandı. Peki bu karar neden alındı. Pek çok kişi tarafından bu kararın sebebi merak ediliyor.

Dünyada var olan küresel ısınma iklim değişikliklerine sebep oluyor. Globalleşme ile birlikte delinen ozon tabakasında var olan delik her geçen gün büyüyor. Sürdürülebilirlik ve gelecek nesillere güzel bir çevre bırakmak adına alınan bu kararın asıl amacı iklim değişikliği ile mücadele.

California Valisi Gavin Newsom bu kararın altına imza attı. Kararda açık bir şekilde 2035 yılına kadar karbon salınımı olan ve iklim değişikliğine sebebiyet verecek olan araçların kullanımı tamamen yasaklanmıştır. Eyalette bu araçların kullanımına asla izin verilmektedir.

Eyalette 2020 yılı içinde 12.500 kilometreden fazla ormanlık alan yandı. Kararın ise bu yangınlar sonrası verilmesi gündeme bomba gibi düştü.

Bu kararın alınmasının ardından binek otomobillerin kullanımı yasaklanırken bu durum otomobil pazarında da yankı buldu. Elektrikli olan araçların desteklenmesi için son derece iddialı bir karar olan bu karar emisyonla mücadelede etkili olacaktır. Karbon kirliliğinin %50’sinden fazlasının ulaşımdan kaynaklı olduğunu dile getiren Newsom ayrıca ülkede çıkan yangınların asıl sebebinin de iklim değişikliği olduğunu dile getirdi.

Bitkilerin ve ağaçların daha yanıcı hale gelmesinde sıcak bir iklimin etkili olduğu ve aynı zamanda bu değişim ile birlikte ormanların yangınlara daha duyarlı hale geldiği bildirildi. Yangınlar ile uğraşan eyalette sera gazı emisyonunun azalması amacı ile bu araçların yasaklanması sadece alınan önlemlerden ve belirlenen politikalardan bir tanesidir.

Yönetim tarafından gelen emir ile birlikte sadece yeni üretilen araçların satışının yasaklandığı duyurdu. Araçların kullanıldığında buzulların eridiği, deniz seviyelerinin yükseldiği ve yangınların daha kötü hale geldiğini ifade eden Newson temiz hava düzenlemesi ile birlikte eyalette başarılı sonuçlar alınacağının altını çizdi.

Yorum