MEB Bilgisayar Tablet Başvurusu Nereden Yapılır?

Yorum · 54 Görüntüleme

Pandemi sebebi ile eğitimin uzaktan görülmesi neticesinde tablet ve internet ihtiyacı bir hayli arttı. Ekonomik durumu yetersiz olan öğrenciler için başlatılan ücretsiz tablet kampanyası ise hız kesmeden devam ediyor.

Pandemi sebebi ile eğitimin uzaktan görülmesi neticesinde tablet ve internet ihtiyacı bir hayli arttı. Ekonomik durumu yetersiz olan öğrenciler için başlatılan ücretsiz tablet kampanyası ise hız kesmeden devam ediyor. Bilgisayar ve tablet ihtiyacının karşılanması amacı ile başlatılan kampanyadan yararlanmak için başvuru yapmak gerekiyor.

Başlatılan kampanya her geçen gün genişliyor. Uzaktan eğitim ile birlikte duyulan ihtiyaç sebebi ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Acun Ilıcalı ile belediyeler tarafından binlerce yeni tablet sahiplerini bekliyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tablet başvurusu ile ilgili çarpıcı açıklamalar geldi. Bakan yaptığı açıklamada ülkemizin ve milletimizin kültürel kodlara sahip olduğu, acil bir durumda hemen organize olunabileceğini söyleyen bakan sözlerine şu şekilde devam etti; “Burada asıl olan vazife Bakanlığımızın. Hayırseverlerimiz tarafından bağış ve okul yaptırmak için yardımlar geliyor. Geleneğimiz içinde var olan bu durum belediyeler ile birlikte devam ediyor. Konya Belediyesi 10.000 gibi bir rakam açıkladı.” Bakan aynı zamanda ülkemizde eğitimin online bir düzene oturmaması, hedefin yüz yüze eğitim modeli olduğunun altını çizdi.

İstanbul Esenler Belediye tarafından da yine kampanya başlatıldı. EBA platformuna giriş yapamayan öğrencilerin tespit edilmesi sonrasında

Sosyal yardım yönetmeliğinde belirtilen şartlara uymak

İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim görmek

Yardım alacak olan belediye sınırları içinde ikamet etmek ya da burada bulunan bir okulda öğrenim görmek

Çağrı merkezleri üzerinden ya da bizzat başvuru yapmak

Bu şekilde tablet yardımı verilen kurum ve kuruluşlara başvuru yapan 8 ve 12. Sınıf öğrencileri merkezi sınavlara hazırladıkları için kendilerine öncelik tanınacaktır. Yardıma muhtaç olan ailelerin eğitim görev 1’den fazla çocuğu varsa bu durumda sadece 1 tane tablet alma hakkı bulunmaktadır.

Başvurular fazla ise bu durumda bir önceki yıl başarı durumu dikkate alınarak dağıtım sağlanacaktır.

Yorum